Stopy – mapami organizmu – zadbaj o nie!

Stopy są bardzo często ignorowaną przez nas częścią ciała, choć odgrywają niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

Staw stokowy wykonuje bardzo ciężką pracę gdy chodzimy, biegamy i często również gdy siedzimy. A my zamiast o niego dbać, kupujemy niewygodne, niedopasowane do obuwie, które nie pozwala stopie prawidłowo pracować. Nie mówię już o wysokich obcasach, których nadużywanie może nieść za sobą długofalowe negatywne skutki: m.in. skrócenie ścięgna Achillesa, nadmierne obciążenie przedniej części stopy powodujące haluksy oraz chroniczne bóle kręgosłupa.

Siedzimy długie godziny w biurze, nawet nie zdając sobie sprawę z tego, że nasze stopy mogą być bardzo przeciążone pomimo tego, że się nie poruszamy. 
Co bardzo często robimy siedząc? - unosimy pięty do góry a efekt tego jest dokładnie taki sam jak w przypadku noszenia wysokich obcasów. Możemy odczuwać dyskomfort i ból  zarówno w stopach, łydkach, jak i obręczy biodrowej czy odcinku lędźwiowym kręgosłupa.



Jest na to jedna rada – odpowiednie dopasowanie fotela lub zastosowanie podnóżka, tak aby odkładać stopy jak najbardziej płasko na podłodze i nie przeciążać ich w zupełnie niepotrzebny sposób.

Po opanowaniu odruchu unoszenia pięt proponuję kilka prostych ćwiczeń, które mogą okazać się zbawiennymi nie tylko dla naszych stóp, ale również całych nóg i kręgosłupa.

Usiądź wygodnie w fotelu – oprzyj jak największą powierzchnię pleców o oparcie, napnij delikatnie mięśnie brzucha i unieś jedną nogę 2-3 cm nad podłogę.

Na początek wykonaj ruch wydłużający stopę i place u stóp (stopa  point) i spróbuj dosięgnąć palcami podłogi, a następnie przyciągnij palce do siebie (stopa flex). Zrób 3-5 powtórzeń.


Po ruchu point-flex, zataczaj stopą duże okręgi. Ważne, aby biodra i staw kolanowy były nieruchome – ruch odbywa się tylko w stawie skokowym. Wykonaj 3-5 okręgów w każdą stronę.


Obydwa ćwiczenia wykonaj również drugą stopą.

Innym ćwiczeniem, poprawiającym kondycję stopy to przyciąganie paluchami materiału/chusteczki pod stopę. Jest to wspaniały ruch wzmacniający mięśnie stóp.


Na pewno słyszeliście o refleksologii i o tym, że  w stopie znajduje się wiele tysięcy zakończeń nerwowych, które połączone z mózgiem i wszystkimi częściami ciała. Uciskanie i głęboki masaż określonych miejsc na stopie pobudza pracę organów wewnętrznych oraz korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia - pobudza krążenie krwi. 

Polecam wykorzystanie piłki tenisowej lub siły własnej ręki do wykonania masażu stóp. Wykonuj małe, powolne, ale głębokie, okrężne ruchy po całej powierzchni stopy. Palce u stóp masuj długim ruchem od nasady do końca palca.

Jeśli chcesz zgłębić się w temat masażu stóp – zapraszam do zapoznania się z mapą stopy. Dzięki niej poznasz, w których miejscach stopy znajdują się połączenia z poszczególnymi częściami ciała. Jeśli w trakcie masażu poczujesz ból w którymś z miejsc, mapa stopy pomoże Ci rozpoznać w jakiej części ciała może znajdować się problem. Wtedy polecam konsultację z lekarzem lub refleksologiem, który wskaże Wam kolejne kroki działania.

źródło: http://www.refleksoterapeuta.com

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kręgosłup – Twój wróg czy sprzymierzeniec? Pomyśl o nim już dzisiaj!

Oddech=Energia – Nauczmy się prawidłowo oddychać!

Witajcie